Studiet må bli statlig finansiert!

Både for nye og ikke minst de ysteriene som ønsker å vokse er det sterkt behov for fagkunnskap innen ysting. Derfor ble det i 2022 opprettet et nasjonalt studietilbud på Fagskolen Vestland i «Handverksysting – verdiskaping i melkeforedling». Det har vært et pågående arbeid over 5 år for å få dette på plass. I samarbeid med Sogn Jord- og Hagebruksskule (SJH) og Trøndelag høyere yrkesfagskole (THYF) avd. Trondheim ble første kull igangsatt i 2022. Dette er et nett- og samlingsbasert årsstudium over 2 år, som tilfører næringen kompetanse, men som også tilfører nødvendig kompetanse til fagrådgivere.

Studiet er populært blant ysteriene i Norge med fulltegnet kull både i 2022 og 2023, men fagskolen sliter med finansieringen, og derfor ble det ikke gjennomført i 2024. Det er ventelister for opptak, og søkere fra hele landet, men det ble altså ikke finansiert. Norsk Gardsost og HANEN jobber for å få på plass nasjonal finansiering. Studiet er lyst ut i 2025, men uten full finansiering.

Norsk Gardsost mener det må stilles statlige øremerkede midler, på lik linje med Lokførerskolen, for å sikre driften av «Handverksysting – verdiskaping i mjølkeforedling», for å sikre mattrygghet og beredskap.

Norsk Gardsost har:

  • Hatt møter i nasjonalt råd for studiet for å starte opptak i 2025
  • Spilt inn saken til Småbrukarlaget og Bondelaget ifm jordbruksforhandlingene
  • Hatt møte med Fagskolerådet sammen med HANEN
  • Hatt møte med fagorganisasjonen Virke sammen med HANEN
  • Skrevet høringssvar på Fagskolemeldingen St. mld 11 (2024-2025)
  • Fulgt opp politikere i utdannings- og forskningskomiteen

Fagskolemeldingen skal opp på Stortinget 13.mai

Post expires at 13:21 on 11. april 2027

Del dette innlegget